Rekuperatorius | Rekuperacinės Vėdinimo Sistemos

Rekuperatorius - tai mechaninio patalpų vėdinimo sistemos dalis su šilumos rekuperacija (sugrąžinimu). Rekuperacijos principas: išeinantis iš patalpos oras sušildo įeinantį orą iš lauko. Tokia šilumos grąža su Polypipe rekuperatoriais užtikrinama net iki 95%. Naudojant rekuperacinį vėdinimą, namuose visada bus šilta ir gaivu. Rekuperatorius padeda šilumos nuostolius ir šildymo sąnaudas sumažinti iki minimumo.

Rekuperatorius padeda sukurti sveiką mikroklimatą Jums ir Jūsų šeimai. Šis vėdinimo įrenginys užtikrina reikiamą gryno oro kiekį, palaiko tinkamą oro drėgmę, filtruoja ir pašalina alergenus. Rekuperatoriai dirba tyliai bei užtikrina mažas elektros sąnaudas. Polypipe rekuperatorius paprasta eksploatuoti. Kai kurie rekuperatoriai turi ir automatizuotas mikroklimato palaikymo funkcijas.

Rekuperatoriaus tipai

Yra keletas skirtingų rekuperatoriaus tipų. Kiekvienas jis skirtas tam tikriems vartotojo poreikiams patenkinti. Paprastai jie diferencijuojasi pagal reikalingų vėdinti patalpų kvadratūrą, pagal naudojamus šilumokaičio tipus ir pan. Populiariausi yra šie tipai: ortakiniai rekuperatoriai, horizontalūs rekuperatoriai, rekuperatoriai su bypass funkcija, plokšteliniai rekuperatoriai, mini rekuperatoriai. Mini rekuperatoriai dar skirstomi į plokštelinius mini rekuperatorius ir keramikinius mini rekuperatorius.

Rekuperatoriaus veikimo principas

Rekuperatorius į gyvenamas patalpas tiekia šviežią orą, pašildydamas jį ištraukiamu, panaudotu oru iš sandarių patalpų, pvz. vonios, virtuvės., tambūro. Šis oras patenka į rekuperatorių, praeina pro jo filtrus, patenka į šilumokaitį, kuriame palieka savo šilumą ir pasišalina į lauką.

Tuo pat metu šviežias oras įsiurbiamas iš lauko, išvalomas oro filtre ir pašildytas šilumokaityje tiekiamas į gyvenamąsias patalpas, tokias kaip svetainė, miegamieji, vaikų kambariai.

Rekuperatorius turi 2 paskirstymo kolektorius - tiekiamam ir ištraukiamam orui (dideliuose objektuose gali būti ir daugiau). Tarkim ištraukimo atveju, į kolektorių suteka iš visų patalpų ištrauktas oras, kuris vienu ortakiu keliauja iki rekuperatoriaus ir vėliau pašalinamas lauk.


Rekuperatoriaus sudedamosios dalys

Rekuperacinė vėdinimo sistema - tai mechaninė patalpų vėdinimo sistema, kuri tiekia į patalpas gryną orą, jį pašildydama išeinančiu oru. Rekuperacinė vėdinimo sistema užtikrina reikiamą oro apykaitą namuose, filtruoja įeinantį iš lauko orą ir tiekia šviežią, pašildytą ir išvalytą.

 • Rekuperatorius. Tai svarbiausia rekuperacinės vėdinimo sistemos dalis. Buitiniai rekuperatoriai gaminami skirtingų galingumų, nuo 150 m3/h iki 700 m3/h. Rekuperatoriaus dydis parenkamas pagal reikalingą vėdinti patalpų plotą. Dar vienas svarbus rekuperatoriaus parametras - šilumos atgavimo koeficientas. Šilumos atgavimo koeficientas parodo, kokia dalis šilumos yra atgaunama. Ventiliatoriaus traukiamas oras iš patalpos perduoda dalį savo šilumos šilumokaičio plokštelėms, kurios vėliau šiluminę energiją atiduoda orui keliaujančiam iš lauko. Šis dydis žymimas simboliu ir apskaičiuojamas pagal ŋT formulę:

  Kur:

  T1 - traukiamo oro temperatūra (oro lauke temp.);

  T2 - oro paduodamo į patalpą temperatūra;

  T3 - pašalinamo oro temperatūra

  Verta pastebėti, kad šilumos atgavimo koeficientas priklauso nuo:

  · rekuperatoriaus našumo – kuo didesnis oro kiekis paduodamas į patalpą, tuo mažiau šiluminės energijos jis pasiima

  · temperatūros skirtumo tarp patalpos ir lauko – kuo temperatūros skirtumas didesnis, tuo mažesnis šilumos atgavimo koeficientas

  · oro santykinės drėgmės – žiemą dėl kondensato atsiradimo gali smarkiai sumažėti šilumos atgavimo koeficientas.

 • Šilumokaitis. Tai įrenginys, kuris perduoda šilumą iš šiltesnio oro srauto pratekančio pro jį šaltesniam arba atvirkščiai. Šilumokaičiai yra gaminami iš aliuminio, vario, plastiko, celiuliozės, keramikos -  tai medžiagos kurios greitai priima šilumą taip pat ją ir atiduoda. Naudojant plokštelinį šilumokaitį 'Oras-Oras' yra labai veiksmingas ir nebrangus būdas sumažinti šildymo arba vėsinimo išlaidas gamybos procesuose arba vėdinant gyvenamąsias patalpas. Sumažintas šildymo arba vėsinimo veikimas reiškia mažesnes sąskaitas už energiją ir išmetamą anglies dioksido kiekį. Šilumokaityje tiekiamas ir ištraukiamas oras yra sukryžiuojamas priešingomis oro srovės kryptimis. Šiltesnis oras sušildo šilumokaičio sieneles, o vėsesnis oras paduodamas per šilumokaitį sušyla. Vėdinimui skirti šilumokaičiai būna plokšteliniai, rotaciniai, plokšteliniai priešpriešinių srautų, keramikiniai.silumokaitis-rekuperatorius
 • Triukšmo izoliacija. Rekuperatorių korpusai gaminami iš skirtingų medžiagų. Medžiagiškumas lemia rekuperatoriaus  triukšmo sklaidą. Korpusai pagaminti iš Putų polistirolo veikia garsiau, korpusai pagamini iš metalo konstrukcijos su garso izoliacija veikia tyliau.
 • Rekuperatoriaus filtrai. Dažniausiai rekuperatoriuose naudojami filtrai yra G4 arba F7 klasės. Kada keisti filtrą dažniausiai informuoja įrenginio valdiklis. Filtro užterštumas matuojamas slėgio matuokliais arba įrenginio darbo valandų skaitliuku. Filtrų klasės:

  Rekuperatoriaus filtrų grupėDulkių detalėsFiltro klasėFiltro paskirtis
  Filtrai stambioms dulkėms, dalelių dydis >10µVabzdžiai, tekstilės pluoštai, pūkai, smėlis, sporos, žiedadulkės, cemento dulkėsG2 G3 G4Kaip apsauga nuo vabzdžių, paduodamo ir grąžinamo oro filtrai , oro padavimo priešfiltriai dažymo kamerose, virtuvinių garų ištraukėjų filtrai, priešfiltriai prieš M5-F9 klasės ventiliacijos filtrus
  Filtrai vidutinio dydžio dulkėms, dalelių dydis 1-10 µSporos, pūkai, cemento dulkės, bakterijos, atmosferinio oro dulkėsM5 M6Paduodamo iš lauko oro filtrai patalpoms su nedideliais reikalavimais, Paduodamo ir grąžinamo oro filtrai, Priešfiltriai prieš aukštesnių klasių filtrus
  Dalelių dydis < 1 µRiebalų dūmai, suodžiai, tabako dūmai, metalo oksido dūmaiF7 F8 F9Galutiniai filtrai administracinėms patalpoms, muziejams, oro uostams, ligoninėms, elektroninės įrangos stotims, Priešfiltriai prieš HEPA filtrus ir aktyvuotos anglies filtrus
  HEPA filtrai, dalelių dydis < 1 µBakterijos, virusai, tabako dūmai, metalo oksido dūmaiH10 H11 H12 H13 H14Galutiniai filtrai patalpoms, atitinkančioms aukštus ir aukščiausius reikalavimus (laboratorijos, farmacijos, maisto, elektronikos gamybos įmonės), šalinamo oro filtrai atominėms elektrinėms.
  Filtrai kvapiųjų medžiagų neutralizavimuiVirtuvės kvapai, smogas, tirpikliai, nuotekų kvapaiAktyvuotos anglies filtraiNuotekų valymo įrengimai, atominės elektrinės, chemijos, elektronikos pramonė, kompiuterinės įrangos patalpos, dažymo, lakavimo kameros, oro uostų terminalai, geležinkelio stotys, spaustuvės, popieriaus fabrikai, maisto pramonė, kavinės, restoranai, kepyklos,  laboratorijos, muziejai, archyvai, suvirinimo įrengimai ir kt.
 • VentiliatoriaiRekuperatorius turi įdiegtus ventiliatorius tam, kad šis įrenginys tiektų ir ištrauktų orą iš patalpų, naudojant ortakius. Ventiliatoriams dažniausiai naudojami ekonomiški EC tipo elektros varikliai, kurie suka ventiliatorius ir sukuria oro srautą. 
 • Rekuperatoriaus valdiklisŠiuolaikiniuose rekuperatoriuose naudojami įvairūs valdikliai, nuo paprasčiausio mechaninio įjungimo išjungimo iki pilnai programuojamų ir valdomų per WIFI tinklą. Pavyzdžiui, sieninis, lietimui jautrus valdymo pultelis su pilnomis programavimo savybėmis. Ventiliacijos režimus galima nustatyti kiekvienai savaitės dienai atskirai pasirinkus veikimo valandas, pašildytuvo ar šildytuvo valdymas – galima sukomplektuoti, kad veikiant rekuperacinei vėdinimo sisyemai įrenginys pašildytų patalpų orą . Galimybė valdyti vėdinimą nuotoliniu būdu su išmaniuoju įrenginiu ir matyti oro kokybę patalpose nebūnant namie. Oro padavimo ir oro ištraukimo ventiliatorių greičio reguliavimas 1% žingsniu, papildomų signalų valdymas, sužadinimas nuo judesio, CO2, drėgmės ar šviesos jutiklių. Galima rinktis iš kelių korpuso spalvų. 
  rekuperatoriaus valdiklis
 • Lankstūs ortakiaiTai ortakių sistema susidedanti iš plastikinio lankstaus ortakio kurio išorės diametras yra 75 mm, jis sujungia kolektorių ir registrinę dėžutę į kurią įmontuojamas difuzorius oro tiekimu arba ištraukimui. Kolektorius naudojamas sujungti visus oro padavimo ir ištraukimo ortakius su rekuperatoriumi. Tai labai grasą slopinanti į gerai paskirstanti oro srautą ortakių sistema. Ją labai lengva ir greita sumontuoti, užima mažai vietos po pakabinamomis lubomis.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis rekuperatorių?

Renkantis rekuperacinę vėdinimo sistemą, atsižvelgiant į patalpų kvadratūrą, reikia apskaičiuoti koks rekuperatoriaus galingumas jums bus reikalingas. Pasidomėkite kokį rekuperatorius turi šilumokaičio tipą (nuo jo priklauso naudingumo koeficientas). Kiek procentų šilumos rekuperatorius gali sugrąžinti. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į rekuperatoriaus ventiliatorius, ar jie dirba tyliai, kokios jų elektros sąnaudos. Ar rekuperatorius turi triukšmo izoliaciją, kaip ji išspręsta. Kokie filtrai naudojami orui valyti, kaip dažnai juos reikia keisti, kokia jų kaina. Ar rekuperatorius turi išorinį valdiklį, ar jis patogus.

Prieš pasirenkant rekuperatorių yra svarbu žinoti patalpų įrengimo lygį. Jeigu patalpose atlikta apdaila, tada verta būtų pagalvoti apie mini rekuperatorius, kuriems nereikalingi ortakiai oro tiekimui ir ištraukimui. Jeigu tai naujai įrenginėjamos patapos, tada siūlome rinktis centralizuotą vėdinimo sistemą su rekuperatoriumi ir lanksčių ortakių kolektorine sistema. Šio tipo sistema veiks labai tyliai, lankstūs ortakiai užims labai mažai vietos po pakabinamomis lubomis arba juos galima užbetonuoti grindų konstrukcijoje. Rekupertoriaus oro padavimo ventiliatorius tiesiai paduos orą į gyvenamas patalpas (miegamuosius, valgomąjį, gyvenamąjį kambarį), o oro ištraukimas vyks iš drabužinių, vonių, kitų san. mazgų.

Prieš pasirenkant rekuperatorių, pagrindinė informacija apie veikimo efektyvumą yra pateikta rekuperatoriaus energijos suvartojimo etiketėje. Joje yra nurodytas oro srautas ir triukšmo sklaidos lygis. Klasė parodo kiek rekuperatorius suvartoja elektros per tam tikrą laiką pagal standartą. Visi įrenginiai klasifikuojami pagal vienodą standartą.

rekuperatoriaus klasė

Polypipe rekuperatorių teikiama nauda ir privalumai

Rekuperatorius atkuria net iki 95% prarandamos šilumos

Rekuperacinės vėdinimo sistemos yra skirtos tam, kad sumažintų šilumos nuostolius. Šaltuoju metų laiku rekuperatorius išmetamo oro šilumą panaudoja įeinančio oro pašildymui, o vasaros metu kondicionuojamose patalpose - atšaldymui. Taip rekuperacinė vėdinimo sistema energijos sąnaudas sumažina nuo 80% iki 95%.

Rekuperatorius Polypipe HRX ir HRX2 susigrąžina iki 95% šių šildymo nuostolių.

Rekuperatorius ne tik sumažina šildymo sąnaudas ir išlaidas, jis įtakoja ir mažesnį energijos suvartojimą - tampi draigiškesnis aplikai.

Rekuperatorius sukuria sveikesnę gyvenamąją aplinką

Pastatų statytojai stengiasi pastatyti kuo sandaresnį būstą. To pasekoje sudaroma gera terpė kauptis perteklinei drėgmei ir kitiems teršalams. Ši drėgmė kondensuojasi ant patalpų sienų ir iššaukia pelėsio, grybelio augimą. Dėl šių pagrindinių priežasčių priverstinė rekuperacinė vėdinimo sistema yra būtina šiuolaikiniuose, sandariuose būstuose. Ši sistema, neprarasdama šilumos, vėdina patalpas, tiekia išvalytą orą, sukuria tinkamą mikroklimatą.

Rekuperatorius taip pat reguliuoja drėgmės lygį patalpose. Su išeinančiu oru pašalina drėgmės perteklių, todėl neberasoja langai, nebesidaugina grybelis.

Naudojami lankstūs ortakiai - sunaudojama tik 11 cm patalpų aukščio

Labai efektyviai paskirstydama šviežią, filtruotą orą po patalpas per lanksčių ortakių vėdinimo sistemą  „Polypipe Rigid Duct“, rekuperacinė vėdinimo sistema pastebimai pagerina gyvenamąją aplinką. Lanksčių ortakių sistemoje naudojami plastmasiniai vamzdžiai, kurių diametras tik 75 mm. Tai yra ypač patogu, kuomet įrengti metalinių ortakių (kurie yra daug didesnio diametro) neleidžia patalpų aukštis (tam tereikia tik 11 cm) arba kai norima ortakius paslėpti grindyse. Grindinio ortakių sistemos įrengimo atveju svarbu užtikrinti, kad ortakių neslėgtų krūvis.

Tylus rekuperatoriaus veikimas, nepernešami kvapai

Polypipe rekuperatoriaus privalumas, kad kiekvienas oro tiekimo ir ištraukimo plafonas ar difuzorius turi atskirą atšaką, kuri nėra jungiama į centrinį ortakį. Kiekviena atšaka aptarnauja tik atskiras patalpas, dėl to nėra garso ir kvapų sklidimo iš vienos patalpos į kitą per ortakį galimybės. Patogiausia kolektorių montavimo vieta yra šalia rekuperatoriaus, būtinai pastato viduje. Gali būti vertikalios arba horizontalios padėties.

Rekuperatorius ne tik vėsina orą, bet ir išvalo žiedadulkes

Vasaros Bypass variantą turi Polypipe HRX rekuperatorius – naktiniam vėsinimui. Tai užtikrina, kad šiluma nėra saugoma patalpose kai to nereikia. Rekuperatorius ypač efektyvus alergiškiems žmonėms – jo pagalba, tiekiamas oras yra švarus, be žiedadulkių, šviežias. Gyvenantiems triukšmingoje miesto aplinkoje, rekuperatoriaus pagalba galima vėdintis nepravėrus langų, išvengiant gatvės triukšmo.

Polypipe rekuperatorių techninė informacija

 • 70% efektyvumo rekuperatorius praranda 4°@5°C lauko oro temperatūros.
 • 90% efektyvumo rekuperatorius praranda <1°@5°C lauko oro temperatūros.
 

Rekuperatoriaus efektyvumas